Wino pomysłem na prezent

Istnieje wiele okazji, w ramach których można komuś sprezentować wino: urodziny, imieniny, wesele, kolacja urządzana w domu etc. Ten rodzaj prezentu cieszy się ogromną popularnością ze względu na to, że jest to podarunek niezobowiązujący, uniwersalny a gdy wziąć pod uwagę jakość i cenę trunku – elegancki.

Rodzaje wina

Każdy rodzaj wina jest dobry na prezent, jednak wypada unikać win stołowych, które raczej nie kojarzą się z prestiżem, a z niższą półką w markecie. Warto więc wziąć pod uwagę wina regionalne i takie z apelacją, czyli z określonego ściśle regionu, w którym panują restrykcyjne zasady uprawy.

Podstawowe rodzaje wina wyróżnia się pod względem kilku wskaźników:

  1. Barwa: wina czerwone, wina białe, wina różowe. Kolor wina zależy przede wszystkim od szczepu winogron z jakich ono powstaje.
  2. Zawartość cukru mierzona w gramach na litr- wytrawne (<10g/l), półwytrawne (10-30 g/l), półsłodkie (30-60 g/l), słodkie (60-150 g/l) i bardzo słodkie (>150 g/l).
  3. Ilość alkoholu – wina słabe (do 10%), średnio mocne (10-14%), mocne (14-18%) i wzmocnione (powyżej 18%- np. porto).
  4. Zawartość dwutlenku węgla – wina spokojne, wina musujące, wina półmusujące.

Czym kierować się w doborze wina

Wino jest prezentem niezwykle praktycznym, ponieważ nawet jeśli osoba obdarowywana nie pija tego rodzaju trunków, to zapewne przyjdzie jej kiedyś gościć osoby, które chętnie go skosztują.

Jeśli jednak wiemy, że obdarowywany lubi wino, warto dowiedzieć się jaki rodzaj najbardziej preferuje. W przypadku nieznajomości gustu drugiej osoby warto kierować się pewnymi ogólnymi zasadami.

  1. Osoby młodsze oraz kobiety preferują wina łagodne, lekkie i orzeźwiające. Świetnie sprawdzą się tutaj wina białe, wina różowe, wina musujące.
  2. Mężczyźni wolą wina cięższe o mocnych aromatach, czyli wina czerwone, wina wytrawne i półwytrawne.
  3. Cena – wprawdzie najlepsze wina kosztują naprawdę dużo i są towarem luksusowym, to jednak można znaleźć też trunki o wysokiej jakości w przystępnej cenie.

Ciekawym rozwiązaniem jest dobieranie wina rocznikowo, np. parze z okazji 10. rocznicy ślubu można podarować wino dziesięcioletnie. 

Wiele specjalistycznych sklepów oferuje też doradztwo w kwestii wina, z czego dobrze skorzystać, gdy nasza wiedza jest niedostateczna. Profesjonalny sommelier posiada ogromną wiedzę, często certyfikowaną, więc każda jego rada będzie bezcenna.

Nie tylko wino

Niezależnie od tego na jakie wino finalnie się zdecydujemy należy pamiętać o jego opakowaniu, które będzie stanowiło dopełnienie całości. Sklepy oferują specjalne pudełka, torebki papierowe lub lniane, z indywidualnymi dedykacjami lub bez. Część sklepów posiada też gotowe zestawy prezentowe, w których skład wchodzi nie tylko samo wino ale też niezbędne akcesoria winiarskie. Wino.pl to miejsce, gdzie znajdują się trunki importowane z całego świata oraz te produkowane w Polsce, wszystko to atrakcyjnych cenach i wysokiej jakości. Ostatecznie dobór zależy od klienta, a wino.pl pomoże spersonalizować prezent tak, by druga osoba poczuła się wyjątkowo. Wino to nie jest prezent ostatniej szansy, gdy już się nie ma żadnego innego pomysłu, teraz to prezent z pomysłem.

Wpis powstał przy współpracy z Wina.pl

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Nsports.pl
Logo
Resetuj Hasło