Kalki woskowe – nowoczesne podejście do produktu

Drukarka termotransferowa roztapia taśmę barwiącą pod działaniem wysokiej temperatury i nanosi barwnik na etykietę. Ta metoda jest odporniejsza na czynniki zewnętrzne od zwykłego zadruku termicznego. Do tego – zakup odpowiedniej do swojego zadania kalki (taśmy) termotransferowej pomoże zaoszczędzić koszty lub doda wytrzymałości wykonywanym nadrukom. Kalki termotransferowe różnią się między sobą materiałem używanym do zadruku. Dwa popularne rodzaje to kalki termotransferowe woskowe i kalki termotransferowe żywiczne.

Kalka termotransferowa powinna odpowiadać postawionemu przed nią zadaniu. Warto zapytać: Jaką rolę będzie pełnić etykieta? Jak długo będzie narażona na niepożądane warunki zewnętrzne? Jeżeli wykorzystany zostanie papier matowy, kalka woskowa to proste i tanie rozwiązanie. W przypadku trudniejszych wyzwań, warto zastanowić się nad kalką żywiczną.

Taśma termotransferowa woskowa

Kalki woskowe to opcja niezwykle przystępna cenowo. Jest wykorzystywana do zadruku na powierzchniach papierowych niepokrytych folią, czy powierzchniach matowych. Tutaj warto zastanowić się nad przeznaczeniem etykiet – czy będą musiały wytrzymać niekorzystne warunki zewnętrzne lub będą narażone na urazy mechaniczne. Matowa powierzchnia będzie mało odporna na działanie chociażby wilgoci, a nadruk z kalki woskowej może być mniej trwały.

Co jeżeli nadruk kalką woskową pokryje powierzchnię niematową?

W przypadku naniesienia barwnika z kalki termotransferowej woskowej na powierzchnię, która nie jest pokryta folią, nadruk może się rozmazywać. Szczęśliwie są inne taśmy, które są w stanie pokryć zabezpieczone powierzchnie, w tym pokryte folią etykiety.

Taśma termotransferowa żywiczna

Kalki żywiczne górują nad woskowymi pod względem trwałości i uniwersalności. Cena odpowiada wyższej jakości – jest to droższe, ale odporniejsze rozwiązanie. Kalki żywiczne są w stanie pokryć powierzchnie błyszczące, półbłyszczące oraz matowe. Nadruk na papierze pokrytym folią nie będzie się rozmazywał pod wpływem czynników atmosferycznych lub w wyniku pocierania.

Co jeżeli nadruk kalką żywiczną pokryje powierzchnię matową?

Nie będzie problemów z nadrukiem przy użyciu kalki żywicznej, gdy powierzchnią będzie papier matowy. Pod uwagę należy tutaj wziąć cenę takiego rozwiązania. Koszt zakupu kalki żywicznej może znacznie przewyższyć cenę kalki woskowej, która w przypadku etykiet matowych także spełniłaby zadanie.

Zachęcamy do komentowania

Dodaj Odpowiedź

Nsports.pl
Logo
Resetuj Hasło