Kalki termotransferowe – ribbonttr.com

Druk termiczny oraz termotransferowy to w przemyśle podstawa szybkiej oraz opłacalnej pracy poligraficznej. O ile jednak druk termiczny daje produkt niskiej jakości o przeznaczeniu tymczasowym, to produkt nadruku termotransferowego zapewnia długą żywotność wydrukowanych etykiet oraz ich odporność na mnóstwo czynników. Jakie jednak kalki termotransferowe wybrać, aby druk zachował dobrą jakość?

Etykiety termotransferowe dzielone są zasadniczo na trzy rodzaje powszechnie użytkowane i dostępne do kupienia na rynku: kalki woskowe, kalki woskowo-żywiczne i taśmy żywiczne. Każda z wymienionych odmian kalek posiada inny materiał, który pod wpływem temperatury nanoszony jest na przestrzeń roboczą i utrwala nadruk. Każda z nich nadaje się też na inny rodzaj tworzyw. Przykładowo, kalki woskowe znakomicie pokrywają powierzchnie matowego papieru, są tanie i najszybsze w produkcji. Popyt na nie jest stale wysoki, jednakże należy pamiętać, że nie nadają się one do tworzenia nadruków na, żadnych innych powierzchniach niż matowy papier. Są dostosowane do krótkiego procesu nagrzewania oraz płytko odbijają się na materiale, papier więc wchłonie wosk, ale na innych tworzywach substancja ta rozmyje się, nadruk będzie więc nieczytelny. Na folii czy niematowej tekturze nadruk woskowy będzie w ogóle niewidoczny. Należy w takim przypadku użyć innych kalek dopasowanych do przyjęcia przez te konkretne materiały.

Kalki żywiczne znakomicie sprawdzają się do druków na powierzchniach syntetycznych typu folia polietylenowa bądź folia polipropylenowa. Odpowiednio pokryją także powierzchnie wykonane z Politereftalanu etylenu. Jest to najtrwalszy rodzaj druku, który najgłębiej wnika w strukturę tworzywa i daje pewność ostrości i widoczności wydruku nawet pomimo działania nań czynników zewnętrznych osłabiających jego jakość. Należy jednak pamiętać, że lepsza jakość kalek żywicznych skutkuje ich wyższą ceną i mniejszą dostępnością. Efekty uzyskane dzięki ich użyciu rekompensują jednak wyższe koszty.

Ostatnią grupą są kalki woskowo-żywiczne. Perfekcyjnie sprawdzają się one do zadruku półmatowego papieru czy materiałowych wszywek w ubraniach. Jest to forma pośredniej jakości droższa od kalek woskowych a znacznie tańsza od żywicznych.

Jakość wszystkich wymienionych rodzajów kalek oczywiście zależy od producenta. Mnóstwo na rynku oferuje się kalek pochodzących z niewiadomych źródeł, importowanych w dużej ilości z rynków wschodnich. Są to kalki słabsze jakościowo oraz nie zawsze zastępujące dobrze oryginały. Najlepiej więc wybierać sprawdzone marki na przykład kalki ribbon, które gwarantują wysoką jakość i korzystną cenę z gwarancją wysokiej jakości niemieckiego produktu.

1 Komentarz
  1. Ciekawy tekst 🙂

Dodaj Odpowiedź

Nsports.pl
Logo
Resetuj Hasło