Budujesz dom i chcesz to zrobić dobrze? Firma geodezyjna to twój sprzymierzeniec

Nigdy nie interesowały cię kwestie związane z projektowaniem budynków czy pomiarami geodezyjnymi. Nadszedł jednak dzień, w którym postanowiłeś kupić działkę i wybudować na niej dom. Liczba spraw i formalności prawnych związanych z geodezją, które musisz załatwić cię przytłacza? Nie wiesz jak się za to wszystko zabrać? Spokojnie, istnieje dosyć proste rozwiązanie twojego problemu – solidna i rzetelna firma geodezyjna zaoszczędzi ci stresu i kłopotów w przyszłości.

Czym właściwie są pomiary geodezyjne?

Pomiary geodezyjne dzielimy na kilka rodzajów.

Po pierwsze pomiary wysokościowe – są to badania które mają wyznaczyć wysokość punktów w odniesieniu do wybranego, konkretnego punktu. Taki pomiar umożliwia przedstawienie formy ukształtowania terenu i nazywany jest w branży niwelacją. Niwelacje mogą być satelitarne, barometryczne czy na przykład geometryczne. Tego typu badania wykonuje się za pomocą niwelatora, tachimetru oraz łaty niwelacyjnej. Jeden ze specjalistów odczytuje wyniki z urządzenia, a drugi ustawia łatę.

Po drugie pomiary geodezyjne sytuacyjno-wyjściowe – wyznaczają położenie punktów na płaszczyźnie oraz wysokość mierzonych obiektów. Wykorzystywana jest tutaj metoda biegunowa. Wszystkie wyniki zapisywane są w tak zwanym dzienniki tachimetrycznym i na ich podstawie dokonuje się szkicu terenu. Do wykonania pomiarów geodeta używa tachimetru tradycyjnego lub laserowego. Na ich podstawie tworzone są sytuacyjno-wysokościowe mapy.

Gdzie wykorzystujemy tego typu pomiary geodezyjne w życiu codziennym? Na przykład w momencie, w którym chcemy podzielić nieruchomość. Wykonanie pomiarów sytuacyjno-wyjściowych pozwoli na ustalenie faktycznego stanu działki lub budynku. Chodzi o uchwycenie na mapie sytuacyjno-wysokościowej jakie zmiany w ukształtowaniu terenu zaszły w danym obszarze, na którym zamierzamy budować.

Firma geodezyjna na medal

Przy wyborze specjalistów, którym chcemy powierzyć pomiary geodezyjne niezbędne do zaprojektowania i budowy naszego domu, warto kierować się kilkoma ważnymi czynnikami. Nieocenione będzie doświadczenie firmy geodezyjnej, najlepiej poparte stosownymi referencjami. Często firma geodezyjna pokazuje opinie innych klientów na swojej stronie internetowej, a jeśli takiej zakładki nie ma – warto po prostu poprosić o wgląd w referencje. Wykształcenie oraz uprawnienia – zawsze należy sprawdzić czy nie mamy do czynienia z oszustami. Niestety w dzisiejszych czasach nie brakuje osób, które bardzo sprytnie potrafią manipulować ludźmi i przedstawiać fałszywe informacje. Dyplom geodety i dokument poświadczający nadanie uprawnień przez Komisję Kwalifikacyjną ds. Uprawnień Zawodowych w Dziedzinie Geodezji i Kartografii – powinny nas uspokoić. To o co warto dopytać firmę przed współpracą – to sprzęt z jakiego korzystają. Najlepiej jeśli będą to współczesne narzędzia wysokiej jakości, które zapewnią nam dokładność i rzetelność pomiaru.

Więcej informacji znajdziesz na stronie geodezja Myślenice

Zachęcamy do komentowania

Dodaj Odpowiedź

Nsports.pl
Logo
Resetuj Hasło