Woda to żywioł, który nie sposób okiełznać. Dlatego wybierając się w podróż statkiem, musimy naszą łódź najpierw doskonale przyrządzić technicznie. Z tego powodu tak ważne są silniki i agregaty morskie. To one napędzają statek oraz pozwalają na 100% wykorzystanie mocy jachtu. Zatem jak je wybrać?
Części do łodzi – jakie wybrać?
Głównym elementem napędzającym łodzie jest silnik. Żeby statek mógł bezpiecznie przebyć swoją trasę, musi on być najwyższej jakości. Na rynku możemy znaleźć wiele firm, które wykorzystują nowe, idące z duchem czasu technologie. Profesjonalne zespoły tworzą silniki na wysokim poziomie, które spełniają wszelkie potrzeby klientów. Takie silniki dla jachtów mogą osiągać moc nawet do 5650kW.
Wybór silnika zależy od wielu czynników, takich jak wielkość oraz waga łodzi, cel jej użytkowania i budżet. Silniki wewnętrznego spalania są najczęściej wybieranymi silnikami do łodzi, dlatego że są mocne i wygodne w użytkowaniu. Najczęściej wykorzystywane są silniki benzynowe, lecz istnieją także silniki na olej napędowy. Zdołasz także zdecydować się na bardziej ekologiczny silnik, np. elektryczny lub wodorowy. Silniki wodorowe są wysoce wydajne i nie emitują żadnych szkodliwych gazów do atmosfery. Przy wyborze silnika, warto także zaopatrzyć się w całościowy zestaw napędowy, który zawiera, m.in. linę, linię wałów bądź przekładnię oraz sprzęgło.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie agregatów morskich?
Na rynku zdołamy znaleźć także mnóstwo zespołów prądotwórczych. Jeśli szukasz odpowiedniego agregatu do swojej jednostki pływającej, zastanów się nad ważnymi czynnikami, m.in. mocą silnika (może ona wynosić nawet ponad 5000kW), wydajnością, trwałością i wsparciem technicznym. Dowiedz się, jak wybrać agregat morski, żeby zapewnić sobie oraz załodze statku bezpieczną oraz bezproblemową podróż.
Przede wszystkim warto wiedzieć, że zespoły prądotwórcze są specjalnie przygotowywane na pracę w trudnych warunkach, np. właśnie w transporcie morskim. Dopasowanie agregatów do statku jest równie ważne, co sam wybór sprzętu. Dlatego dodatkowo zwróć uwagę na:
- wyposażenie dodatkowe, takie jak kontrola silnika, system filtracji, system chłodzenia oraz wiele innych.
- Sposób instalacji agregatu – musi ona być odpowiednio przeprowadzona, żeby zapewniać bezpieczeństwo.
- Serwis oraz obsługę techniczną.
- Sprawdź czy agregat ma wystarczająco dużo mocy, aby zapewnić Ci wystarczająco dużą wydajność.
- Sprawdź czy agregat jest z zaufanej firmy oraz czy posiada odpowiednie certyfikaty i homologacje.